Wąwóz Samaria

Kreta to największa z greckich wysp. Odwiedzając jej zachodnią część, można poczuć się jak raju. To właśnie w tamtym rejonie wyspa ma najwięcej do zaoferowania pod względem krajobrazu. Jednym z takich miejsc jest Wąwóz Samaria, o którym pokrótce opowiem.

Wąwóz znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy. Szlak przez niego wiodący mierzy 16 kilometrów, przez co jest to najdłuższy suchy wąwóz w Europie. Aby przejść całą trasę, wycieczkę należy rozpocząć wczesnym rankiem z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest słońce. Wędrówka po terenie Samarii zajmuje średnio 5 – 6 godzin, wliczając w to przerwy na posiłek i napełnianie butelek wodą. Rozpoczęcie wyprawy w godzinach około południowych wiąże się z wędrówką w pełnym słońcu. Kolejnym argumentem za wczesnym rozpoczęciem wędrówki jest konieczność punktualnego powrotu. Po zakończeniu trasy docieramy do portu, z którego jedyną formą wydostania się, jest podróż promem. Wszystko musi być dobrze zgrane w czasie, aby bezproblemowo i szybko wrócić do swoich kwater.

Wyprawę po malowniczym wąwozie rozpoczynamy około godziny 7:00. Przy wejściu kupujemy bilety w cenie 5 Euro. Bilet składa się z dwóch części, kontrolowanych na początku i na końcu trasy. Pozwala to na zachowanie pewnej kontroli nad turystami i sprawdzenie, czy aby wszyscy bezpiecznie opuścili teren parku. Na samym szczycie, tuż przy wejściu do wąwozu, jest chłodno – na szczęście byliśmy zaopatrzeni w ciepłe okrycia. Dodatkowo każdy z uczestników wyprawy miał jakiś prowiant i jedną butelkę wody, którą uzupełniało się każdorazowo podczas przystanków. W miejscach przygotowanych na odpoczynek są toalety oraz krany z krystalicznie czystą, nadającą się do picia wodą. Trasa jest bardzo różnorodna, więc należy zaopatrzyć się przede wszystkim w wygodne buty oraz plecak. Podróżując przez wąwóz w okresie wiosennym, należy pamiętać, że w górach topnieje pozostały po zimie śnieg. Dlatego też największą przeszkodą w pokonaniu trasu, prócz kamieni i nierównego terenu, będzie płynący środkiem wąwozu strumień.

Wąwóz Samaria ma wiele do zaoferowania, a wędrówka jego trasą dostarcza wielu emocji. Każdy, kto wybiera się na Kretę, powinien odwiedzić to miejsce.