Mit Brzydgoszczy – czyli jak nie mówić o nieznanym

Większość z nas słyszała, jak znajomi z pełnymi śmiechu ustami wypowiadali to jedno magiczne słowo opisujące największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. BRZYDGOSZCZ. I wszystko było jasne. Ale czy na pewno? Czy mit brzydkiego miasta, jaki utrwalił się w języku Polaków, faktycznie ma swoje odwzorowanie w rzeczywistości? I czy mit ten, przekazywany ustnie przez ludzi, którzy nigdy w tym mieście nie byli, ma w ogóle rację bytu? By poznać prawdę, należy spędzić tam choć jeden udany weekend Bydgoszcz na pewno nas zaczaruje. I oto okazać się może, że nie jest ona wcale taka zła, a Brzydgoszcz funkcjonować powinna już tylko w dowcipach.

Oto krótka lista miejsc, które mogą pozwolić Ci pozbyć się ze swojego słownika terminu Brzydgoszcz:

Kanał Bydgoski

Kanał BydgoskiIstny raj dla wielbicieli spacerów w ładnym otoczeniu stanowi Kanał Bydgoski. Miejsce przyjazne rodzinnym wypadom na piknik, romantycznym randkom zakochanych, rowerowym wyprawom, a nawet karmieniu gołębi! Miejsce to swoim odwiedzającym może zapewnić nie tylko świeże powietrze, bliskość wody, czy swobodę i luz, ale przede wszystkim miłe dla oka doznania estetyczne, które zdają się być argumentem za tym, aby odkleić wreszcie z miasta łatkę brzydoty.

 

Fontanna Potop

Fontanna Potop BydgoszczUmiejscowiona w Parku Kazimierza Wielkiego fontanna zrekonstruowana w pełni została w 2014 roku. Od tamtego czasu jest istną perełką parku, którą odwiedza wielu mieszkańców, a także przyjezdnych i turystów. Podczas spaceru warto zatrzymać się przy niej i podziwiać jakość wykonania oraz artyzm całej konstrukcji. Fontanna stanowi obowiązkowy punkt naszej turystycznej trasy, gdy spędzamy czas w Bydgoszczy.

Bazylika św. Wincentego à Paulo

Bazylika BydgoszczWybudowany w neoklasycystycznym duchu największy kościół Bydgoszczy stał się już swoistego rodzaju wizytówką miasta, choć dość często zapominaną podczas faktycznych odwiedzin miasta. Chcąc prawdziwie poznać Bydgoszcz, nie można zapomnieć o odwiedzeniu jej. Skromniejsze wnętrze Bazyliki zdaje się być odpowiednio wyważone w stosunku do niesamowitej kopuły. Wprawne oko zauważy, że budowla została stworzona na wzór rzymskiego Panteonu.

Ogród Botaniczny w Myślęcinku

Bory Tucholskie Myślęcinek

Przyciągający różnorodnością flory i fauny park umiejscowiony w Myślęcinku, to obowiązkowy punkt podczas wizyty w Bydgoszczy. Można w nim nie tylko wypocząć, zrelaksować się i wyciszyć, ale również napawać się wspaniałymi, iście idyllicznymi widokami, które przyciągają wzrok i nie chcą go puścić! Podczas, gdy planujemy nasz weekend w Bydgoszczy musimy znaleźć w naszych planach miejsce dla odwiedzenia tego ogrodu.

 

Można by jeszcze mnożyć przykłady miejsc, które sprawiają, że Bydgoszcz nie należy do miast brzydkich. Odwiedziny w tym niezwykłym mieście mogą sprawić, że z ust Polaków zniknie niecelna Brzydgoszcz, która w skrajnych przypadkach może być uznawana za ignorancję. O każdym mieście możemy powiedzieć, że ma swoje gorsze i lepsze strony. Jednak jako ludzie powinniśmy sami weryfikować pewne opinie. Do zweryfikowania prawdziwości Brzydgoszczy wystarczy choćby jeden weekend.