Jedziesz na wakacje? Sprawdź, jak najlepiej wymienić walutę

Plaża w tropikach, a na niej parasole naturalne, leżaki i klapki

Wakacje to piękny czas, który wymaga godzin planowania i odpowiednich przygotowań. Jeśli wybieracie się gdzieś poza granice naszego kraju, to z pewnością mieliście obawy związane z tym, jak zaopatrzyć się w obcą walutę. O to zawsze warto zadbać przed wyjazdem. Poniżej podsuwamy wskazówki, które mogą być naprawdę przydatne przed zagranicznymi wojażami!

Uważaj na egzotyczne waluty

Egzotycznymi nazywamy te waluty, które są oficjalnym środkiem płatniczym w daleko położonych krajach o niewielkim znaczeniu gospodarczym. Dlatego wybierając się chociażby do Indonezji, zdecydowanie najlepszą opcją będzie wymiana złotówek na dolary amerykańskie jeszcze przed wyjazdem. Szansa na to, że w polskim kantorze stacjonarnym znajdziecie rupie indonezyjskie, jest naprawdę niewielka. Mając ze sobą natomiast dolary, z łatwością wymienicie je na lokalną walutę już na miejscu.

Szybka wymiana? Tylko online

W przedwyjazdowym chaosie trudno jest pamiętać o wszystkich niezbędnych rzeczach, więc i o wymianie walut łatwo jest zapomnieć. Na pomoc przychodzą jednak rozwiązania internetowe, które stają się coraz popularniejszymi sposobami na szybkie zawieranie transakcji.

Indie - widok na uliczkę z bazarami
Indie. W takich miejscach nie masz co liczyć na możliwość wymiany waluty

Decydując się na wymianę online, masz do wyboru w zasadzie dwa rozwiązania: skorzystanie z usług banku lub kantoru internetowego. Która opcja będzie lepsza? Zdecydowanie ta druga. Kantory działające w sieci to sposób na szybkie i wygodne stanie się posiadaczem obcej waluty. Później należy ją tylko wypłacić lub pozostawić na koncie walutowym do późniejszego wykorzystania. Najkorzystniejsze kursy tylko ułatwiają ich wybór.

A co z kantorami stacjonarnymi?

Ten sposób jest zdecydowanie mniej korzystny od wymiany za pośrednictwem sieci. Jeśli wyjeżdżacie do krajów europejskich lub do większych państw, może mieć on jednak jedną ważną zaletę: często zdarza się, że stacjonarne placówki mają swoje oddziały w okolicach dworców czy lotnisk. Dzięki temu nie będziecie musieli martwić się o konieczność wcześniejszego zaopatrzenia się w pieniądze i załatwicie sprawę „przy okazji”. Pamiętajcie, że zawsze istnieje ryzyko, że kantor stacjonarny nie będzie miał na stanie waluty, którą potrzebujecie!

Podsumowanie

Wyjeżdżając na upragniony urlop, zdecydowanie warto zadbać o posiadanie odpowiedniej waluty jeszcze przed wyjazdem. Jeśli jednak o tym zapomnicie, to istnieje kilka rozwiązań, które sprawią, że nie pojedziecie na wakacje z pustymi rękoma.

 

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym kantorem Nordiqa.