Jarmark Dominikański w Gdańsku

Długi Targ w Gdańsku. Zdjęcie przedstawia pomnik Neptuna na tle Dworu Artusa.

Nasz kraj pełen jest pięknych i wartych odwiedzenia miast. Bez wątpienia w ścisłej ich czołówce znajduje się ponad 1000-letni Gdańsk. Położony nad malowniczą Zatoką Gdańską, sąsiadujący z Sopockim kurortem i Gdynią, tworzy wraz z nimi Trójmiejską metropolię. Odwiedzając Trójmiasto i wybierając hotel w Gdańsku, warto rozważyć zatrzymanie się w jednym z hoteli zlokalizowanych na gdańskiej starówce. Ceny nie są tam może specjalnie atrakcyjne, ale by poczuć „ducha” starego Gdańska warto taką opcję wziąć pod uwagę.

Gdańsk co roku w okresie letnim przyciąga masę turystów, zarówno z pozostałej części naszego kraju, jak i zagranicy. Wśród zagranicznych gości dominują Niemcy i Skandynawowie, którzy zazwyczaj licznie okupują knajpki, restauracje i hotele Gdańskiego Pobrzeża. Niemieckich gości ściąga tu z pewnością historia miasta, które przez długi czas pozostawało w strefie niemieckich wpływów – wchodząc na przestrzeni dziejów w skład Państwa Krzyżackiego, Królestwa Prus, Cesarstwa Niemieckiego oraz Niemiec nazistowskich. Wolne Miasto Gdańsk, istniejące początkowo w latach 1807 – 1813, a później reaktywowane w 1920 roku pod patronatem Ligi Narodów, również zawsze pozostawało w strefie silnych wpływów Niemiec.

W okresie letnim, a konkretnie w sierpniu, goście z całej Europy tłumnie zjeżdżają do Gdańska na organizowany tu od ponad 750 lat Jarmark Św. Dominika. Przez około dwa tygodnie Gdańsk tętni życiem – organizowana jest tu masa towarzyszących Jarmarkowi wydarzeń kulturalnych i muzycznych, a większość uliczek starego miasta wypełniają liczne stragany i stoiska. Niektórym z turystów gwar Jarmarku Dominikańskiego może przeszkadzać, gdy są np. nastawieni na spokojne zwiedzanie starówki i kamieniczek Gdańskiego Pobrzeża. W takim wypadku warto wtedy wziąć pod uwagę termin Jarmarku Św. Dominika, podczas planowania wyprawy do Trójmiasta. Dla niektórych z kolei Jarmark i pełne atrakcji stare miasto będzie dodatkowym bodźcem, by właśnie w trakcie jego trwania odwiedzić zabytkowy Gdańsk. Dodatkowych atrakcji jest naprawdę wiele, od licznych muzeów (np. otwarte niedawno dla zwiedzających Muzeum II Wojny Światowej) po liczne knajpki, czy dobre restauracje, na różnego rodzaju występach plenerowych kończąc – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.