Co warto zobaczyć na Starym Mieście w Gdańsku?

Gdańsk, widok na Starówkę, Martówkę z cumującym na niej statkiem

Gdańsk to jedno z najstarszych miast w Polsce, dzięki czemu jego dorobek historyczny jest naprawdę ogromny. Znajdziemy tu bowiem zabytki z czasów średniowiecza, renesansu, a także czasów nowożytnych. Większość z nich zlokalizowana jest na Starym Mieście, czyli w najbardziej charakterystycznej dzielnicy miasta. Co konkretnie warto tam zobaczyć?

Świątynie

Najważniejszą świątynią w Gdańsku jest niezaprzeczalnie Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której początki sięgają połowy XIX wieku. Dominujący na gdańskiej panoramie kościół wyróżnia się zdumiewającymi zdobieniami i elementami wewnątrz gmachu. Do najbardziej charakterystycznych i cenionych należą:

  • Witraż Ukrzyżowanego nad nawą główną,
  • Ołtarz Główny,
  • Tablica Dziesięciorga Przykazań,
  • Sanktuarium.

Konkatedrę po prostu trzeba zobaczyć.

Do innych kościołów, które warte są odwiedzenia zaliczyć możemy: jeden z najważniejszych gdańskich zabytków – XIV-wieczny Kościół św. Jana, Kościół św. Ducha (obecne użytkowany przez szkołę podstawową), i barokową Kaplicę Królewską.

Oddziały Muzeum Gdańska

Pośród wszystkich oddziałów Muzeum Gdańska (którego rolą jest przybliżanie wszystkim zainteresowanym historii regionu począwszy od średniowiecza), spora ich część znajduje się właśnie na Starym Mieście. Wśród nich wymienić możemy:

  • Ratusz Miejski z carillonem,
  • Dwór Artusa,
  • Dom Uphagena,
  • Muzeum Bursztynu.

Brama Żuraw w Gdańsku widoczna w słoneczny dzień

Oprócz powyższych, ciekawymi propozycjami będą: Dwór bractwa św. Jerzego, Wielka Zbrojownia, oraz absolutny klasyk – Fontanna Neptuna.

Baszty, bramy, kamienice

Baszta Jacek widziana od dołuGdańskie Stare Miasto to także szereg różnych mniejszych zabytków pochodzących z różnych epok. Najbardziej charakterystyczne z nich to baszty i bramy, które niegdyś wykorzystywane były podczas działań obronnych. Najważniejsze z nich to: Żuraw Gdański, Brama Wyżynna, Brama Złota, Brama Mariacka, Baszta Jacek i Baszta Łabędź.

Jeśli chodzi o kamienice, to właściwie całe Staro Miasto jest nimi wypełnione, jednak na największą uwagę zasługują ulice: Długa, Długi Targ, Piwna, Mariacka, i Chlebnicka.

Podsumowanie

Stare Miasto Gdańska pełne jest interesujących zakamarków, które w jeden dzień nie sposób jest zobaczyć. Z tego względu warto wybrać się do Trójmiasta przynajmniej na kilka dni, zatrzymując się najlepiej w jednym z hoteli w Gdańsku na Starym Mieście, np. w Hotelu Długi Targ.